Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 86 mm |
| Outer diameter | 274 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 52 mm |
| Axle Stub Diameter | 30 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 86 mm |
| Outer diameter | 274 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 52 mm |
| Axle Stub Diameter | 30 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | NSA2027 |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | NSA2027 |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NSA2028 |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NSA2028 |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | without reservoir |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 7 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Belt Pulley Diameter | 97 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 120 bar |
| for steering manufacturer | ZF |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | without reservoir |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 7 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Belt Pulley Diameter | 97 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 120 bar |
| for steering manufacturer | ZF |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Delco |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Delco |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 920 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 28 |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 24 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 920 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 28 |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 24 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Width | 59 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 168 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 13 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 59 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 168 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 13 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 874 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 29 |
| for OE number | 391003NA0B |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 25 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 874 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 29 |
| for OE number | 391003NA0B |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 25 |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Length | 671 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Length | 671 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
Important compatibility info
| Current Strength | 32 A |
| Phases | 1 |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Plug Type | Charging plug type 1, Charging coupler type 2, Male/Female |
| Rated Power | 7.4 kW |
| Voltage | 240 V |
| Title | EV Charging Cable - 32A TYPE 1 FEMALE-TYPE 2 MALE 5M |
| Max. charging current | 32 A |
Additional Information
- Storage Bag
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















