Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Rated Power | 2 kW |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 40 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 555 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 31 |
| Length 2 | 615 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 40 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 555 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 31 |
| Length 2 | 615 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Manufacturer | TSUBAKI |
| Number of Chain Links | 178 |
| Additional Information | with gears |
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Manufacturer Restriction | Tsubaki |
Important compatibility info
| Manufacturer | TSUBAKI |
| Number of Chain Links | 178 |
| Additional Information | with gears |
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Manufacturer Restriction | Tsubaki |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 178 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Manufacturer | BORG WARNER |
| Chain Type | Simplex |
| Manufacturer Restriction | BorgWarner |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 178 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Manufacturer | BORG WARNER |
| Chain Type | Simplex |
| Manufacturer Restriction | BorgWarner |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 61 mm |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 61 mm |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 70 mm |
| Alternator Charge Current | 55 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 2 |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 70 mm |
| Alternator Charge Current | 55 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 2 |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 260 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 260 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | LUK |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | LUK |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | KAYABA |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 107 mm |
| Pressure | 90 bar |
| Number of grooves | 3 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















