Car Parts & Accessories by Diesel Technic
Important compatibility info
| Weight | 54 g |
| Placement on Vehicle | frontal sided |
| Height | 12 mm |
| Outer diameter | 100 mm |
| Inner diameter | 80 mm |
| Type | Shaft Seal, crankshaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shaft Seal, crankshaft |
Important compatibility info
| Weight | 57 g |
| Type | Rubber Buffer, muffler |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Rubber Buffer, muffler |
Important compatibility info
| Weight | 47 g |
| Height | 17.5 mm |
| Thread Size | M22 x 1,5 |
| Spanner Size | 27 |
| Type | Water Drain Valve |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Water Drain Valve |
Important compatibility info
| Weight | 37 g |
| Inner diameter | 64 mm |
| Type | Sealing Cap, washer fluid tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sealing Cap, washer fluid tank |
Important compatibility info
| Weight | 5 g |
| Height | 1.5 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Inner diameter | 49.8 mm |
| Type | Seal Ring, exhaust manifold |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Weight | 0.5 g |
| Material | FPM (fluoride rubber) |
| Thickness | 2 mm |
| Inner diameter | 23.5 mm |
| Type | Seal Ring |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring |
Important compatibility info
| Weight | 9 g |
| for OE number | 000 860 3347 |
| Type | Washer Fluid Jet, window cleaning |
| Function | Washer Fluid Jet, window cleaning |
Important compatibility info
| Weight | 9 g |
| for OE number | 000 860 3347 |
| Type | Washer Fluid Jet, window cleaning |
| Function | Washer Fluid Jet, window cleaning |
Important compatibility info
| Weight | 60 g |
| Type | Repair Kit, brake caliper |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Repair Kit, brake caliper |
Important compatibility info
| Weight | 60 g |
| Type | Repair Kit, brake caliper |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Repair Kit, brake caliper |
Important compatibility info
| Weight | 21 g |
| Type | O-Ring Set, cylinder sleeve |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | O-Ring Set, cylinder sleeve |
Important compatibility info
| Weight | 35 g |
| Placement on Vehicle | both sides |
| Type | Side Marker Light |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Side Marker Light |
Important compatibility info
| Weight | 9 g |
| for OE number | 000 860 3247 |
| Type | Washer Fluid Jet, window cleaning |
| Function | Washer Fluid Jet, window cleaning |
Important compatibility info
| Weight | 9 g |
| for OE number | 000 860 3247 |
| Type | Washer Fluid Jet, window cleaning |
| Function | Washer Fluid Jet, window cleaning |
Important compatibility info
| Weight | 7 g |
| Placement on Vehicle | Driver Cab |
| Type | Washer Fluid Jet, window cleaning |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Washer Fluid Jet, window cleaning |
Important compatibility info
| Weight | 33 g |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 10 mm |
| Outer diameter | 80 mm |
| Inner diameter | 62 mm |
| Type | Shaft Seal, wheel hub |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shaft Seal, wheel hub |
Important compatibility info
| Weight | 33 g |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 10 mm |
| Outer diameter | 80 mm |
| Inner diameter | 62 mm |
| Type | Shaft Seal, wheel hub |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shaft Seal, wheel hub |
Important compatibility info
| Weight | 50 g |
| Type | Pump, fuel pre-supply |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Pump, fuel pre-supply |
Important compatibility info
| Weight | 50 g |
| Type | Pump, fuel pre-supply |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Pump, fuel pre-supply |
Important compatibility info
| Weight | 84 g |
| Length | 157 mm |
| Eject Force | 250 N |
| Stroke | 46 mm |
| Type | Gas Spring, front panel |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gas Spring, front panel |
Important compatibility info
| Weight | 9.5 g |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| for OE number | 003 540 1581 |
| Type | Plug |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Plug |
Important compatibility info
| Weight | 105 g |
| Type | Holder, mudguard |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Holder, mudguard |
Important compatibility info
| Weight | 111 g |
| Height | 83 mm |
| Width | 118 mm |
| Thickness | 24 mm |
| Bore Diameter | 6.4 mm |
| Type | Repair Kit, brake camshaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Repair Kit, brake camshaft |
Important compatibility info
| Weight | 180 g |
| Length | 115 mm |
| Height | 29.8 mm |
| Width | 30 mm |
| Thread Size | M8 x 1,25 |
| Type | Lens, rear fog light |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Lens, rear fog light |
Important compatibility info
| Weight | 11 g |
| Type | Wear Indicator, brake pad |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Wear Indicator, brake pad |
Important compatibility info
| Weight | 11 g |
| Type | Wear Indicator, brake pad |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Wear Indicator, brake pad |
Important compatibility info
| Weight | 78 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Height | 17 mm |
| Outer diameter | 25 mm |
| Outer diameter 1 | 58 mm |
| Outer diameter 2 | 74 mm |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
Important compatibility info
| Weight | 78 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Height | 17 mm |
| Outer diameter | 25 mm |
| Outer diameter 1 | 58 mm |
| Outer diameter 2 | 74 mm |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
Important compatibility info
| Weight | 180 g |
| Height | 15 mm |
| Outer diameter | 170 mm |
| Inner diameter | 140 mm |
| Type | Seal Ring, steering knuckle (spring bracket) |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring, steering knuckle (spring bracket) |
Important compatibility info
| Weight | 0.2 g |
| Material | FPM (fluoride rubber) |
| Thickness | 1.8 mm |
| Inner diameter | 10.8 mm |
| Shape/Form | O-Ring |
| Type | Seal Ring |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023






















