Car Parts & Accessories by Diesel Technic
Important compatibility info
| Weight | 167 g |
| Height | 100 mm |
| Outer diameter | 60 mm |
| Inner diameter | 18 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Hydraulic Filter, steering system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Hydraulic Filter, steering system |
Important compatibility info
| Weight | 40 g |
| Thickness | 4.5 mm |
| Inner diameter | 31 mm |
| Inner diameter 1 | 31.7 mm |
| Height 1 | 25.5 mm |
| Outer diameter 1 | 35.2 mm |
| Type | Repair Kit, brake caliper |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Repair Kit, brake caliper |
Important compatibility info
| Weight | 29 g |
| Length | 89 mm |
| Width | 70 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Charge Type | Exhaust Turbocharger |
| Type | Gasket, charger |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, charger |
Important compatibility info
| Weight | 157 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 60 mm |
| Outer diameter | 68 mm |
| Inner diameter | 41 mm |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Weight | 157 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 60 mm |
| Outer diameter | 68 mm |
| Inner diameter | 41 mm |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Weight | 4 g |
| Inner diameter | 34 mm |
| Inner diameter 1 | 32 mm |
| Inner diameter 2 | 25 mm |
| Type | Seal Kit, injector nozzle |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Kit, injector nozzle |
Important compatibility info
| Weight | 4 g |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Outer diameter | 41.4 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Inner diameter | 36 mm |
| Type | Seal Ring, oil drain plug |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring, oil drain plug |
Important compatibility info
| Weight | 4 g |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Outer diameter | 41.4 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Inner diameter | 36 mm |
| Type | Seal Ring, oil drain plug |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring, oil drain plug |
Important compatibility info
| Weight | 6 g |
| Type | Seal, thermostat |
| Function | Seal, thermostat |
| Guarantee | 2 years warranty |
Important compatibility info
| Weight | 6 g |
| Type | Seal, thermostat |
| Function | Seal, thermostat |
| Guarantee | 2 years warranty |
Important compatibility info
| Weight | 105 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle both sides |
| Height | 47 mm |
| Outer diameter | 62 mm |
| Inner diameter | 25 mm |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Weight | 105 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle both sides |
| Height | 47 mm |
| Outer diameter | 62 mm |
| Inner diameter | 25 mm |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Weight | 273 g |
| Height | 55 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Thread Size | M20 x 1,5 |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Type | Oil Filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Oil Filter |
Important compatibility info
| Weight | 273 g |
| Height | 55 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Thread Size | M20 x 1,5 |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Type | Oil Filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Oil Filter |
Important compatibility info
| Weight | 30 g |
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Current Strength | 30 A |
| Type | Hazard Lights Relay |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Hazard Lights Relay |
Important compatibility info
| Weight | 0.8 g |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Thickness | 3 mm |
| Inner diameter | 26 mm |
| RPO Number | 1.24099 |
| Shape/Form | O-Ring |
| for OE number | 197800 |
| Type | Seal Ring |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring |
Important compatibility info
| Weight | 50 g |
| Outer diameter | 10 mm |
| Type | Door Hinge |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Door Hinge |
| Screw length below head | 67 mm |
Important compatibility info
| Weight | 44 g |
| Placement on Vehicle | transmission sided |
| Height | 10 mm |
| Material | FKM (fluorocarbon rubber), FPM (fluoride rubber) |
| Outer diameter | 100 mm |
| Inner diameter | 80 mm |
| Parameter | Material: FPM/FKM |
| Type | Shaft Seal, crankshaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shaft Seal, crankshaft |
Important compatibility info
| Weight | 44 g |
| Placement on Vehicle | transmission sided |
| Height | 10 mm |
| Material | FKM (fluorocarbon rubber), FPM (fluoride rubber) |
| Outer diameter | 100 mm |
| Inner diameter | 80 mm |
| Parameter | Material: FPM/FKM |
| Type | Shaft Seal, crankshaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shaft Seal, crankshaft |
Important compatibility info
| Weight | 15 g |
| Type | Gasket, water pump |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, water pump |
Important compatibility info
| Weight | 15 g |
| Type | Gasket, water pump |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, water pump |
Important compatibility info
| Weight | 22 g |
| Length | 705 mm |
| Type | Cable Pull, door release |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cable Pull, door release |
Important compatibility info
| Weight | 70 g |
| Placement on Vehicle | Driver Cab |
| Type | Holder, exterior mirror |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Holder, exterior mirror |
Important compatibility info
| Weight | 42.5 g |
| Type | Silencer, compressed-air system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Silencer, compressed-air system |
Important compatibility info
| Weight | 8 g |
| Type | Retaining Clip, windows |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Retaining Clip, windows |
Important compatibility info
| Weight | 387 g |
| Diameter | 114.5 mm |
| Pipe Connector | Pipe Clamp |
| Type | Pipe Connector, exhaust system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Pipe Connector, exhaust system |
Important compatibility info
| Weight | 387 g |
| Diameter | 114.5 mm |
| Pipe Connector | Pipe Clamp |
| Type | Pipe Connector, exhaust system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Pipe Connector, exhaust system |
Important compatibility info
| Weight | 95 g |
| Placement on Vehicle | Rear Axle both sides |
| Height | 14 mm |
| Outer diameter | 100 mm |
| Inner diameter | 75 mm |
| Type | Shaft Seal, wheel hub |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shaft Seal, wheel hub |
Important compatibility info
| Weight | 5 g |
| Placement on Vehicle | Driver Cab |
| Type | Washer Fluid Jet, windscreen |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Washer Fluid Jet, windscreen |
Important compatibility info
| Weight | 5 g |
| Placement on Vehicle | Driver Cab |
| Type | Washer Fluid Jet, windscreen |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Washer Fluid Jet, windscreen |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




















