Battery by Enduroline
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 130 A |
| Height | 105 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 113 mm |
| Width | 70 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 6.3 A |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Width | 86 mm |
| Length | 151 mm |
| Height | 131 mm |
| Ampere-Hours | 12 A |
| Battery Type Code | YTX12-BS Compatible |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | Wet |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Width | 127 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 335 A |
| Warranty | 4 year warranty |
| Battery Type Code | 055 |
| Length | 187 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 44 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 227 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Key Words | 335A; 40Ah; 4Yr Warranty; 187x127x227 |
Important compatibility info
| Battery Capacity 100h (Ah) | 44 Ah |
| Battery Type Code | 002L |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Height | 190 mm |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Length | 176 mm |
| Other Part Number | Unipart GBA3202 / GBA4202 |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 330A; 40Ah; 4Yr Warranty; 176x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 44 Ah |
| Battery Type Code | 085 |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 380 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 175 mm |
| Length | 210 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Key Words | 380A; 40Ah; 4Yr Warranty; 210x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |


