Battery by Enduroline
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Height | 107 mm |
| Length | 150 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 86 mm |
| Battery Type Code | YTX9-BS Compatible |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 165 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 9 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 86 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Battery Type Code | YTX7A-BS Compatible |
| Height | 94 mm |
| Ampere-Hours | 7 A |
| Type | AGM |
| Length | 150 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 135 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 7 A |
| Length | 114 mm |
| Height | 131 mm |
| Width | 69 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Type | AGM |
| Battery Type Code | YTX7L-BS Compatible |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Length | 196 mm |
| Height | 223 mm |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Battery | Wet |
| Voltage | 12 |
| Width | 127 mm |
| Battery Type Code | 054 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 360A; 40Ah; 4Yr Warranty; 196x127x223 |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 90 A |
| Type | AGM |
| Length | 113 mm |
| Width | 69 mm |
| Height | 106 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YTX5A-BS Compatible |
| Ampere-Hours | 5 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Other Part Number | GTX5A-BS Compatible |
| Warranty | 2 year warranty |

